قانون یک سوم در عکاسی


قانون یک سوم در عکاسی

هر روزه با پیشرفت تکنولوژی صنعت عکاسی نیز به نوبه خود پیشرفت میکند به همین منظور قانون ها و همچنین تکنیک های بسیاری در عکاسی وجود دارد که یاد گیری آن ها فرق دو عکاس حرفه ای و مبتدی را به طور کامل نشان میدهد به همین منظور ما در این مقاله از مرکز صنعتی عکاسی تصمیم گرفتیم تا در این مقاله شما را با قانون یک سوم در عکاسی آشنا کنیم.

قانون یک سوم در عکاسی یکی از قوانین ترکیب بندی یا قاب بندی در عکاسی می باشد که ما بر طبق این قانون هر تصویر گرفته شده را به سه بخش تقسیم می کنیم سه بخش افقی و عمودی، که پس از این تقسیم بندی باید سوژه ما باید در وسط و یا روی تقاطع آن خطوط قرار بگیرد.

قانون یک سوم در عکاسی چیست؟

قانون یک سوم

معمولا قانون ها در ابتدا خیلی سخت به نظر میرسند اما امروز در این مقاله میخواهیم به شما بگوییم که قانون یک سوم بر خلاف اسم عجیبی که دارد بسیار قانون رایجی است که مربوط به ترکیب بندی در عکاسی می باشد ولی رعایت آن بسیار ساده است فقط کافیست چند تا قانون ساده درباره آن را یاد بگیرید.

در حالت کلی قانون یک سوم یعنی یک عکس را انتخاب کنید و آن را هم به صورت افقی و هم به صورت عمودی تقسیم بندی کنید از تقسیم بندی این خط ها یک تقاطع با چهار نقطه به دست می آید که همین باعث به وجود آمدن چهار قسمت در تصویر شما میشود که سوژه شما میتواند با قرار گیری در هر یک از این قسمت ها یک ترکیب بندی قوی و متعادل داشته باشد.

البته این نکته را هم در نظر بگیرید که شما ممکن است با تصاویری روبرو شوید که یا از این قانون پیروی نمیکنند و یا بیش از یک نقطه یا خط قانون یک سوم دارند و در مقابل تصاویری نیز وجود دارند که فقط یک نقطه دارند و به خوبی از این قانون پیروی میکنند و استفاده می کنند، در حالی که برخی دیگر تنها یک خط یا نقطه را در ترکیب بندی خود به کار می برند، و اجازه می دهند المان های دیگر در تصویر در جاهای دیگر قرار گیرند.

در زیر چند نکته را درباره قانون یک سوم به شما میگوییم:

نکته اول

قانون یک سوم همانطور که شما هم یاد گرفتید قانون سختی نیست به همین خاطر هر عکاسی باید آن را در مقدمات یادگیری کار خود یاد بگیرد.

نکته دوم

قانون یک سوم هم مانند دیگر قوانین فقط میخواهد به شما در انداختن عکس های زیباتر کمک و راهنمایی کند به این معنی که شما مجبور به استفاده از آن در همه تصاویر خود نیستید فقط کافیست آن را یاد بگیرید تا در صورت لزوم در هر تصویری که نیاز دیدید از آن استفاده کنید.

البته هنوز هم بسیاری از عکاسان از این قانون اطلاع ندارند و آن را در عکس های خود رعایت نمیکنند برخی هم با اینکه از وجود همچین قانونی خبر ندارند اما بنابه تجربه از آن در تصاویر خود استفاده میکنند و تنها دلیل آن ها زیباتر دیده شدن عکس هایشان است.

ممنون که با این آموزش از مرکز صنعتی عکاسی تبریز نیز با ما همراه بودید…

گردآوری شده توسط : مرکز عکاسی صنعتی تبریز

از 10 صبح لغایت 8 شب در خدمت همشهریان گرامی هستیم.

* تخفیف ویژه * برای :

  • مدیران شرکت ها
  • سازمان های دولتی و خصوصی 
  • اصناف و کسبه تبریز

تخصصی ترین دپارتمان عکاسی صنعتی در تبریز

عکاسی صنعتی تبریز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس سریع