عكاسی خلاقانه و تكنیكهای خطای دید


عكاسی خلاقانه و تكنیكهای خطای دید

حتماً بارها عکس هایی را دیده اید که به قول خودمان با عقل جور در نمی‌آیند. بیشتر این عکس‌ها به خطای دید معروف شده اند. شاید حتی خودتان به صورت اتفاقی چنین عکس‌هایی گرفته باشید. اما اگر زمانی بخواهید یک عکس خوب خطای دید بگیرید باید چه کنید؟ در این مطلب چند نکته کاربردی را در مورد این سبک عکاسی بسیار جذاب با شما در میان خواهم گذاشت.

یک: همیشه نباید تصویر را عمودی دید!

قسمت عمده ای از خطای دید ما بر اساس اصل مهم یادگیری بصری شكل میگیرد. این اصل به این معناست كه ما تصاویری كه از طریق چشم میبینیم بر اساس یادگیری های قبلی تحلیل میكنیم. برای مثال وقتی ما همیشه دنیا را به شكل عمودی و همه چیز را به زمین متصل شده دیدیم، این یك اصل تحلیل دیداری برای ما است. پس وقتی حالتی غیر از این رخ بده غیرقابل باور به نظر میرسد. اولین موضوع در گرفتن عكس های خلاقانه و بكارگیری تكنیك های خطای دید در عكاسی تمرین دیدن از زوایای متفاوت است. یعنی تغییر عادت های قبلی در دیدن، تنها به صورت عمودی. بنابراین لازم نیست حتما به حالتی نگاه كنیم كه جاذبه به سمت پایین باشد.

بیشتر بخوانید: تکنیک های عکاسی حرفه ای

نتیجه نکته اول: چرخش دوربین (كادر) + بازی با جاذبه برای آیتم های مختلف عكس = فریب بیننده

دو: همه‌ی سوژه ها در یک صفحه!

چشم ما در ویژگی های زیادی مشابه دوربینهای عکاسی عمل میکند. وقتی در مورد عکاسی و یا دیدن به تنهایی صحبت می‌کنیم، بیشتر در حال تمرکز بر روی ویژگی های فیزیکی یا اپتیکی هستیم. یکی از خصوصیات خاص دید ما که دوربین های عکاسی نیز بر اساس آن طراحی شده تا تصویری شبیه به دید ما داشته باشند، پرسپکتیو نام داره.

پرسپکتیو (در فارسی به آن ژرفنمایی نیز میگوییم) واقعیتی است که بر اساس آن هر جسمی که از ما دورتر میشود، کوچک تر نیز دیده میشود. شناخت همین نکته ساده دست‌مایه بسیاری از عکس های خلاقانه است. به نحوی که امکان ارتباط سوژه ها با فاصله های مختلف در عکس به جایگاه دوربین بستگی پیدا میکند نه به دور بودن آنها.

در محلی که هستید نگاهی به اطراف بیاندازید، سعی کنید بدون جابجا شدن جسمی که در فاصله پنج متری شماست را در دست بگیرید. غیر ممکن نیست! تنها کاری که باید انجام بدهید بستن یکی از چشمهاتان است. با این کار شما شبیه یک دوربین نگاه کردید و فاصله را در تصویری که می‌بینید بین جسم و دستتان از بین بردید. حالا میتوانید این تمرین را با دوربین موبایل انجام بدهید.

نتیجه نکته دوم: همه سوژه ها در صحنه با هر فاصله ای از دوربین، از نظر دورببن در یک صفحه قرار میگیرند. بنابراین به راحتی میشود بین آنها ارتباط برقرار کرد.

بیشتر بخوانید: ترکیب بندی در عکاسی

سه: دوربین عکاسی قدیمی بهترین ابزار!

باید بدانیم که مهم ترین موضوع در عکاسی، داشتن ایده است. اما داشتن دوربین مناسب برای ثبت بهترین تصویر خیلیدر اجرای ایده نقش مهمی ایفا میکند. برای هر یک از تکنیک هایی که گفتم نوع خاصی از دوربین های عکاسی مناسب است.

برای عکاسی با تکنیک حذف پرسپکتیو و قراردادن سوژه‌ها کنار هم، نیاز به دوربینی داریم که بزرگترین منطقه فوکوس یا فاصله ثبت تصویر را داشته باشد. این جمله یعنی یک دوربین قدیمی موبایل که امکان تنظیم فوکوس ندارد حتی بهترین گزینه است. چرا که در تصویر ثبت شده با آن تفاوتی در تار بودن سوژه در فاصله یک متری و ده متری وجود ندارد. به زبان فنی تر در هنگام عکاسی در وضعیت قابل تنظیم F را باید به حداکثر برسانیم.

در بعضی موارد نیاز به دوربین های خاصی وجود دارد که امکان تنظیم دستی فوکوس را داشته باشند. مانند زمانی که شما نیاز دارید یک سوژه را با تصویر محو شده سوژه‌ی دیگری در فاصله متفاوت کنار یکدیگر قرار دهید. مانند عکس زیر.

نتیجه نکته سوم: از ابزارهایی که داری بهترین استفاده بکن. خصوصیات آنها را بشناس و ببین برای چه نوع از عکاسی بهتر هستند.

چهار: زاویه دید دوربین نسبت به سوژه‌ها

یکی از مهم ترین نکات در عکاسی خطای دید انتخاب زاویه دید دوربین است. زاویه درست را انتخاب کن!

 

 

تیزر تبلیغاتی تبریزعکاسی صنعتی تبریزمشاور تبلیغاتی تبریز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس سریع