لرزشگیر داخلی دوربین و آشنایی با نحوه‌ی کار آن


لرزشگیر داخلی دوربین و آشنایی با نحوه‌ی کار آن

امروه یکی از جالب ترین ویژگی هایی که به دوربین های بدون آینه نیکون Z6 و Z7 اضافه شده لرزشگیر داخلی دوربین و یا IBIS است که با پیشرفت تکنولوژی در دوربین ها قرار گرفته است به همین خاطر ما در این مقاله لرزشگیر داخلی دوربین و آشنایی با نحوه‌ی کار آن را مورد بررسی قرار دهیم پس با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در این مورد کسب کنیم.

بررسی نحوه کار IBIS و OIS

اگر نگاهی به لرزشگیرهای موجود در بازار بیندازیم سه نوع از آن ها وجود دارد از جمله : لرزشگیر داخلی دوربین (In Body Image Stabilization یا IBIS )، لرزشگیر تصویر اپتیکال (OIS) و لرزشگیر تصویر دیجیتال.

البته در موارد بالا مورد آخری فقط حقه‌ی نرم‌افزاری است و چنین چیزی در دوربین ها وجود ندارد و بیشتر در گوشی های موبایل مورد استفاده قرار میگیرد به همین خاطر ما دو مورد دیگر را مورد بررسی قرار میدهیم.

در ابتدا IBIS را مورد بررسی قرار میدهیم که طرز کارش به این شکل است که با جابجا کردن سنسور داخل دوربین حرکات دوربین را جبران میکند در داخل دوربین شتاب سنج هایی وجود دارد که حرکات جنبی دوربین را اندازه‌گیری می‌کنند و با حرکت دادن سنسور به سمت چپ یا راست یا بالا و پائین این حرکات را جبران می‌کنند.

OIS نیز که در بیشتر دوربین ها وجود دارد لرزشگیر اپتیکال عناصر داخل لنز را حرکت می‌دهد تا هرگونه لرزشی که توسط سنسورهای لنز احساس می‌شود را از بین ببرد که یکی از راهکار های از بین بردن لرزش است.

کدام سیستم لرزشگیر بهتر است؟

با نحوه کار هردو سیستم آشنا شدیم و این که کدام یک بهتر است را نمیشه گفت و شما بسته به نیازتون و با در نظر گرفتن مزیت های هرکدام یکی را میتوانید انتخاب کنید.

مزایای IBIS

سازگاری با تمامی لنزهای موجود در بازار از لنزهای پرایم فوکوس دستی خیلی قدیمی تا لنزهای دیافراگم باز مدرن
قیمت و وزن و ابعاد مناسب.
جایگذاری بخش جداگانه متحرک کمتر درون لنز
ارائه نسخه های به روزرسانی مداوم لنز ها.
حذف هرگونه صدای اضافی در هنگام فیلمبرداری.

مزایای OIS

میتوانید با بهینه‌سازی لنز ها از قابلیت‌هایی مثل کاهش لرزش فعال و نرمال استفاده کنید و کیفیت تصاویر را بالا ببرید.
امکان فعالسازی ساده با یک کلید
تثبیت تصویر ورودی به دوربین و تاثیر بیشتر روی سیستم اتوفوکوس در محیط‌های تاریک.

در این مقاله انواع لرزشگیر ها به همراه مزایای هریک گفته شد که شما با در نظر گرفتن آن ها میتوانید بسته به کار خود یکی را انتخاب کنید موفق و پیروز باشید…

عکاسی صنعتی تبریز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس سریع